O važnosti kontrastnih slika i stimulacije novorođenčeta sigurno već znate mnogo, no kažu da je ponavljanje majka znanja, stoga ponovimo.
S obzirom da novorođenče provede prethodnih 9 mj. u trbuhu (u sigurnom, ali skučenom, prigušenom i tamnom okruženju), njegov je vid slab, mutan te može vidjeti samo na udaljenost otprilike 20-40 cm.
Jaki kontrast potpomaže:
- VIZUALNI RAZVOJ (razvoj optičkog živca, općenito brži vizualni razvoj, razlikovanje oblika),
- KOGNITIVNI RAZVOJ (povećava vrijeme pažnje, razvija pamćenje, razvijaju se dijelovi mozga zaduženi za vizualno; usavršavanje koordinacije očnog mišića i mozga).
Evo nekoliko primjera kako smo u našem domu uredili kutak za novorođenče:
KREVETIĆ
U krevetić sam stavila jastuke s jakim kontrastom. Ako se pitate čemu jastuci za novorođenče, odgovor sigurno nije za pod glavicu. S prvim smo djetetom imali onu „kontroverznu“ zaštitu za krevetić, tj. platnenu zaštitu koja se stavi kako dijete ne bi udarilo glavicom o tvrdu drvenu ogradu kreveta. Poslije smo čitali da to baš i nije najbolje rješenje, jer su zabilježeni slučajevi gušenja, a i protok zraka je slabiji, tako da smo od toga odustali.
S vremenom smo primijetili da naš bebač u krevetiću odmigolji negdje do plišanca u krevetu i zabije glavu u njega. Umjesto hrpe plišanaca koje je teško održavati i prati, dodali smo jastuke. U njih su klinci ušuškali glavice, a poslije kako su dizali glavicu, počeli su ih promatrati (prije/nakon spavanje). Im li što bolje za novorođenče od jastuka s visokim kontrastom? 😉
MOBIL
Ponekad novorođenčad gleda malo ukrivo (bježi jedno oko, ili gledaju „u križ“). To se lako može izvježbati i spriječiti pogoršanje stanja što češćem izlaganju jakom kontrastu. Novorođenčad je većinu svog vremena, ili na dojci, ili spava tako da je vrijeme u krevetiću poprilično bitno.
Osim spomenutih kontrastnih jastuka, napravila sam i mobil tako da je to vrijeme u krevetiću postalo i vrijeme vizualne stimulacije (dok dijete ne zaspi, dok ga prematamo u krevetiću ili kad se probudi). S vremenom dijete počne i posezati ručicama za visuljcima tako da obratite pozornost da budu ili dovoljno visoko ako su od papira, ili da ih napravite od filca.
*S obzirom na česte podoje, ja sam znala prvih par mjeseci češće oblačiti kontrastne majice 😛 (točkice, prugice, zvjezdice…) tako da su bebači imali vizualnu stimulaciju i tok sisaju. Nije nužno, ali zašto ne iskoristiti i tu priliku. 😀
Kako izraditi vlastiti mobil pronađi ovdje!
OGLEDALA
Čitajući Montessori literaturu, ali i promatrajući naše klince, shvatila sam važnost ogledala. Naizgled tako banalna stvar, a tako važna i stimulativna. Ogledala omogućavaju bebama novu perspektivu vlastite okoline. Također pomaže da postanu svjesni svojih pokreta te da ih s vremenom usklade.
Ogledala smo stavili po stanu svugdje na dječju razinu; kraj krevetića, u hodnik, na vrata, a ostala ogledala koja imamo kod kuće također često koristimo za razne igre.
JASTUK ZA BEBE I TOPPONCINO
Roditeljske su ruke tijekom prvih par mjeseci najvažnija okolina za novorođenče, međutim svi znamo kako su maleni krhki i sićušni kad se rode, posebice vrat i kralješnica. Možete ovo proglasiti staromodnim, ali jastuk za nošenje beba je po meni „must have“! Iako ćete na forumima naći mišljenja kako je to potpuno uzaludan trošak i besmisleni dodatak, moram se usprotiviti. *Što se tiče marama, koristili smo ih tek nakon 2-3 mj. kad mišići vrata ojačaju.
Što sam više čitala Montessori literaturu, to sam dublje shvaćala važnost primjerenosti prvih kontakata i postupanja s djetetom, ne samo na onoj emocionalnoj razini, privrženosti i kontakta koža na kožu, nego i onih, nazovimo ih, „manevarskih“.
Način na koji trebamo postupati s novorođenčetom i nježnost osjećaja koja bi nas trebala nadahnuti, podsjeća nas na pokrete katoličkog svećenika kada drži hostiju pred oltarom: čistim rukama koje su potanko naučile kretnje i koje s takvom profinjenošću i veličanstvenošću pomiču tu hostiju; sad vertikalno, sad horizontalno, spuštajući je s vremena na vrijeme kao u strahu da se ne slomi.
Maria Montessori, Dijete tajna djetinjstva
Prvih mjesec dana smo u te manevarske svrhe koristili jastuk za nošenje, ne samo na putu iz bolnice do doma, nego i u domu. Da, možemo se složiti da danas postoji neodoljiva odjećica za malene u kojoj su naprosto preslatki, a u jastuku se ona baš i ne vidi, hm?
No, evo nekoliko razloga zašto biste trebali razmisliti o korištenju jastuka i topponcina:
Topponcino (tal. maleni jastuk) je varijacija jastuka za nošenje samo što je bez vezivanja, a pruža novorođenčetu sigurnost od rođenja, sprječava refleks trzaja i omogućava sigurno i stabilno držanje djeteta, te da ga se jednostavno odloži na spavanje bez prebacivanja, a kad se probudi, dijete može vježbati slobodne pokrete.
Najviše koristi za nošenje, ljuljanje, sigurno prenošenje s jednog mjesta na drugo;
- prenošenje među osobama; roditeljima, starijom djecom, bakama i djedovima (lakše, i s manje straha, podupire se glavica i kralješnica);
- dijete se osjeća sigurno i „zagrljeno“, a velika je prednost što štiti dijete od direktnog doticaja s parfemima i grubim/sintetskim tkaninama drugih ljudi koji ga drže;
- također, izvrstan je prijelazni objekt jer već u trudnoći možete spavati s njim (ili s navlakom) kako bi poprimio vaš miris, što će novorođenčetu dodatno pružiti osjećaj sigurnosti i poznate okoline.
MINIMALIZAM S IGRAČKAMA
Mislim da je ovo nepotrebno dodatno objašnjavati. Iz iskustva znam da su najbolje i najzanimljivije „igračke“ za novorođenče besplatne:
Vaše lice, ruke, dodir, masaža, nošenje, ljuljanje, pjevanje, recitiranje, nježni ili piskutavi govor…
Ali, ako si želite dati truda, isprintajte kartice s jakom kontrastom i stavite oko bebice; isprintajte crno-bijelu knjižicu, ili sašijte (zalijepite vrućim ljepilom) senzornu knjigu za bebe, tzv. quietbook.
O audio i taktilnim podražajima detaljnije nekom drugom prilikom, a dotad samo napomena: ne zaboravite pjevušiti, mumljati, brbljati svome djetetu, kao i pružati mu u ručice različite materijale.
Zanimljive tekstove na ovu temu možete pročitati na sljedećim stranicama: